TAVANA logo

راه های مهاجرت به آلمان و شرایط عمومی این کشور برای مهاجران

مهاجرت به آلمان

آنچه در این مقاله می خوانیم :

شرایط عمومی کشور آلمان

آلمان کشوری واقع در اروپای مرکزی با حدود 83،052.000 نفر جمعیت پس از روسیه پرجمعیت ترین شهر اروپا است و با مساحتی به اندازه 357.386 دارای بزرگترین اقصاد اروپا و پیشتاز در زمینه صنعت ، خودرو سازی و امور فنی در دنیا است . صنعت های بزرگ خودرو سازی همچون مرسدس بنز ، پورشه و BMW در کشور آلمان تاسیس ورشد یافته اند . این کشور با وجود جمعیتی که دارد وسعتش از خراسان ایران کوچکتر است اما با این حال در بهترین وضعیت اقتصادی ، سیاسی و فرهنگی قرار دارد . این کشور ثروتمند از چهار طرف با کشور های قدرتمند دیگر و آب های ازاد دسترسی خوبی دارد . آلمان از شمال با دریای شمال ، دانمارک و دریای بالتیک ، از جنوب با اتریش و سوئیس ، از شرق با لهستان و جمهوری چک و از سمت غرب با فرانسه ، بلژیک و هلند هم مرز است . پایتخت کشور آلمان شهر زیبای برلین است . اقتصاد پایدار و با ثبات این کشور ، همچنین شرایط و کیفیت زندگی بالا کشور آلمان را به یکی از بهترین مقاصد مهاجرتی برای مهاجران تبدیل کرده است . نظام سیاسی این کشور جمهوری فدرال است . اقتصاد کشور آلمان با بهره گیری از نیروی کار متخصص و فساد بسیار کم و نوآوری بالا امروزه یکی از اصلی ترین قطب های اقتصادی جهان به حساب می آید . کشورآلمان از 16 ایالت تشکیل شده است ، این کشور همچنین از بنیان گذاران اتحادیه اروپا نیز هست . علاوه بر این آلمان عضو سازمان ملل متحد ، ناتو ، کشور های گروه پنج و هشت نیز هست .
بزرگ ترین و پیشرفته ترین شهر های کشور آلمان برلین ، مونیخ ، هامبورگ و فرانکفورت هستند .
آب و هوای کشور آلمان عموما معتدل و مناسب است . زمستان ها و تابستان های کشور آلمان در مناطق مختلف این کشور بسیار متنوع و متفاوت است .
سطح رضایتمندی مردم و مهاجرانی که به کشور آلمان سفر کرده اند و یا در آن جا زندگی کرده اند بسیار بالا است .

مهاجرت به آلمان

شرایط زندگی در آلمان

کشور آلمان یکی از مهم ترین و توسعه یافته ترین کشور های جهان با رتبه 4 از نظر توسعه انسانی است . درست است که طی سال های اخیر به دلیل حجم بسیار زیاد پناهندگان که به کشور آلمان مهاجرت کرده اند سخت گیری های اخذ ویزا و مهاجرت به این کشور بیشتر شده است اما این کشور قدرتمند و زیبا همچنان جز محبوب ترین کشور ها برای زندگی و مهاجرت در میان مهاجران سراسر دنیا و مخصوصا ایرانیان است . همان طور که گفتیم آب و هوای این کشور عموما معتدل است . مناطق شمالی آلمان بیشتر تحت تاثیر آب و هوا و اقلیم اقیانوسی است ، مناطق جنوبی این کشور بیشتر تحت تاثیر آب و هوا و اقلیم قاره قرار دارد و بسیاری از افراد پس از گذشت مدتی می توانند ب سادگی خودشان را با آب و هوای کشور آلمان وقف دهند .
سیستم درمانی در کشور آلمان قدیمی ترین سیستم پوشش پزشکی در سطح جهان را دارد و تمامی شهروندن آلمانی و حتی مهاجران باید بیمه و پوشش درمانی داشته باشند . پوشش بیمه در این کشور در دو بخش دولتی و خصوصی جداسازی شده که اکثر مردم تحت پوشش بیمه دولتی هستند . افرادی که از طریق ویزای کار به آلمان مهاجرت می کنند و از طرف کارفرمایی دعوتنامه دریافت می کنند از جانب کارفرمای خود ببیمه می شوند و نیازی نیست تمام هزینه های درمانی را خودشان تامین کنند .
تحصیل در کشور آلمان در بیشتر ایالات آن تا 9 سال اجبای است و پس از هر کسی که نخواهد به ادامه تحصیل بپردازد می تواند در دوره های فنی شرکت کرده و مدرکی جهت یافتن شغل پیدا کنند .
دانشگاه های این کشور نیز بای تحصیل شهروندان آلمانی رایگان است و بیشتر دانشگاه های این کشور دولتی اند ، مهاجرانی که برای تحصیل و با ویزای تحصیلی به کشور آلمان مهاجرت می کنند می توانند با پرداخت هزینه ای بسیار کم به عنوان شهریه دانشگاه در دانشگاه های این کشور مشغول به تحصیل شوند .

دریافت مشاوره رایگان از طریق

هزینه های زندگی در آلمان

زندگی در کشوری با اقتصاد و صنعت بسیار قدرتمند و ثروتنمد که در قلب اروپا قرار گرفته است چندان کم هزینه و ارزان هم نیست و البته باید بگوییم میزان هزینه های مورد نیاز شما برای زندگی به شهر محل زندگی شما و شرایط زندگی شما هم بستگی دارد . به عنوان مثال هزینه های زندگی در شهر دوسلدورف که یکی از گران ترین شهر های کشور آلمان است در هر ماه به طور میانگین 2.600 یورو است . از جمله ارزان ترین شهر های کشور آلمان می توان لایپزیک را نام برد که هزینه های ماهیانه زندگی در این شهر حدود 1.900 یورو می باشد .
در زیر برخی از مهم ترین هزینه های زندگی در کشور آلمان را برای شما گرد آوری کرده ایم :

هزینه های اجاره مسکن در کشور آلمان

اجاره آپارتمان هزینه به یورو
آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر 739.29 €
آپارتمان یک خوابه در خارج از مرکز شهر 558.3 €
آپارتمان سه خوابه در مرکز شهر 1416.51 €
آپارتمان سه خوابه در خارج از مرکز شهر 1054.53 €

هزینه های حمل و نقل در کشور آلمان

حمل و نقل هزینه به یورو
حمل و نقل ماهیانه 70 €
بلیط یک طرفه اتوبوس و مترو 2.80 €
تعرفه هر یک کیلومتر تاکسی 2 €
هر لیتر بنزین 1.42 €

هزینه های مواد غذایی در کشور آلمان

مواد غذایی هزینه به یورو
1 لیتر شیر 0.84 €
1 قرص نان 1.34 €
1 کیلوگرم برنج 1.94 €
12 عدد تخم مرغ 2.23 €
1 کیلوگرم پنیر 7.95 €
1 کیلوگرم مرغ 7.13 €
1 کیلوگرم گوشت قرمز 10.08 €
1 کیلوگرم سیب 2.31 €
1 کیلوگرم موز 1.66 €
1 کیلوگرم پرتغال 1.87 €
1 کیلوگرم سیب زمینی 1.29 €
1 کیلوگرم گوجه فرنگی 2.49 €
1 کیلوگرم پیاز 1.29 €
بطری 1.5 لیتری آب 0.40 €

مهاجرت به آلمان از طریق پناهندگی

پیش از هر چیز لازم به ذکر است موسسه دایناموندیال هیچگونه خدماتی در زمینه اقدام برای پناهندگی ارائه نمی دهد و این مطلب صرفا جهت آگاهی شما عزیزان فراهم شده است .
پناهنده یا پناهجو شخصی است که به دلیل مشکلات مذهبی ، نژادی ، سیاسی ، دینی ، فرهنگی و موارد این چنینی امکان زندگی در کشور خود را ندارد و در معرض تعقیب ، آزار یا مرگ است از این رو به کشورهای دیگر پناهنده میشود . قانون پذیرش پناهنده در کشورها توسط کنواسیون حقوق بشردر راستای حمایت از حقوق انسانی و قوانین بشردوستانه به تصویب رسیده است .
متقاضیان دریافت پناهندگی کشور آلمان باید به محض ورود به این کشور درخواست خود را مبنی پناهندگی در کشور آلمان به پلیس و یا اداره مهاجرت یا اداره کنترل مرزی ارائه دهند . پس از ثبت درخواست آن ها جهت اسکان به کمپ های مخصوص نگه داری و زندگی پناهندگان فرستاده می شوند که شرایط ایم کمپ ها از نظر بهداشتی چندان جالب و مناسب نیست . کمپ های محل اسکان پناهندگان در کشور آلمان در سه دسته تقسیم بندی می شود :
_ مراکز پذیرش اولیه
_ مراکز اقامت جمعی
_ مراکز اقامت غیر متمرکز
پناهجویان در مدت 6 ماه اولیه تا زمان بررسی پرونده آن ها باید در مراکز پذیرش اولیه سپری کنند .
پس از 6 ماه پناهندگان به مراکز اقامت جمعی فرستاده می شوند .
در زمان بررسی پرونده مهاجران از آن ها سوالاتی مبنی بر دلیل پناهندگی پرسیده می شود و آن ها باید دلایل قانع کننده ای جهت پناهنده شدن به کشور آلمان داشته باشند . در غیر این صورت درخواست پناهندگی آنها رد می شود و فرد متقاضی پناهندگی باید فورا به کشور خودش بازگردد.
پناهندگان تا زمان تایید نشدن پناهندگی آن ها اجازه و حق کار را ندارند .
از جمله خدماتی که دولت کشور آلمان به پناهندگان اعطا می کند می توان به پرداخت هزینه های اولیه زندگی مثل خوراک ، پوشاک و مسکن ( کمپ های اسکان پناهندگان) اشاره کرد .

مهاجرت به آلمان و اخذ تابعیت از طریق تولد

سیستم تابعیت کشورها بر دو اصل استوار است . اصل خاک و اصل خون
سیستم خاک به این معنا که هر کودکی در خاک کشوری متولد شود هر ملیتی که داشته باشد شهروند آن کشور به حساب می آید و می تواند تابعیت بگیرد اما اصل خون به این معناست که کودک در هر کشوری که متولد شود تابعیت والدین خود را می گیرد .
سیستم اخذ تابعیت و شهروندی در کشور آلمان تابع قانون خون است ف به ان معنا که فرزندی که پدر و مادرش آلمانی باشند چه در آلمان متولد شود و چه در کشوری دیگر بنا به نسبت خونی تابعیت آلمانی می گیرد حال اگر یکی از والدین تبعه آلمان باشد و یکی تبعه کشوری دیگر کودک دو تابعیتی محسوب می شود اما پس از 18 سالگی و رسیدن به سن قانونی باید یکی از تابعیت های خود انتخاب کند که البته این موضوع به قانون کشور دوم نیز بستگی دارد .
کشور آلمان در برخی موارد سیستم قانون خاک را می پذیرد:
_ هویت والدین کودکی که خاک کشور آلمان متولد شده است مشخص نباشد .
_ فرد متولد شده در کشور آلمان در مدت 21 سال ابتدایی زندگی خود 8 سال را در کشور آلمان سپری کرده باشد .
_ کودک به مدت 6 سال در مدارس کشور تحصیل کرده باشد

مهاجرت به آلمان و اخذ تابعیت از طریق ازدواج

مهاجرت به کشور آلمان و اخذ اقامت دائم یا تابعیت کشور آلمان از طریق ازدواج یکی از آسان ترین اما در عین حال پیچیده ترین روش های مهاجرت به آلمان و اخذ اقامت و تابعیت است .
از جمله شرایط لازم جهت اخذ ویزای ازدواج و مهاجرت به کشور المان می توان به موارد زیر اشاره کرد :
_ توانایی اثبات واقعی بودن ازدواج
_ ارائه عکس های خانوادگی
_ ارائه ایمیل
_ ارائه سند ازدواج
_ گواهی عدم سوء پیشینه
_ اثبات توانایی مالی همسر آلمانی جهت پوشش کلیه هزینه های زندگی برای دو نفر
_ داشتن درآمد و حقوق کافی از طرف همسر آلمانی
_ داشتن مهارت و مدرک زبان آلمانی برای همسر ایرانی
_ نداشتن سابقه تخلف و نقص قانون از طرف همسر آلمانی
همسر فرد تبعه آلمانی پس از گذشت 3 سال از زندگی و اقامت در کشور آلمان می تواند پاسپورت و اقامت دائم این کشور را بدست آورد از همین رو این روش آسان ترین اما حساس ترین نوع مهاجرت به کشور آلمان است .
برخی افراد برای مهاجرت به آلمان و یا سایر کشور ها به دنبال هر راهی هستند و گاه اقدام به ازدواج سوری با فردی در آلمان می کنند تا از این طریق بتوانند به آلمان مهاجرت کنند و اقامت بگیردند که ما اصلا چنین کاری را تایید نمی کنیم چراکه دولت آلمان با سخت گیری قابل توجهی پرونده مهاجرت شما از طریق ازدواج را بررسی می کند و در صورت بروز کوچک ترین مشکل و یا فهمیدن صوری بودن ازدواج ، فورا شما را ریجکت کرده و از خاک این کشور اخراج می شوید .
در صورتی که ازدواج شما واقعی است پیشنهاد ما به شما این است تا فرآیند مهاجرت ، اخذ ویزا و اخذ اقامت خود را به کارشناسان مهاجرت بسپارید و یا از آن ها کمک بگیرید تا در کم ترین زمان ممکن و بدون هیچ مشکلی به کشور آلمان مهاجرت کنید .

ما در دایناموندیال به بهره مندی از برترین مشاوران و کارشناسان در امر مهاجرت و ویزا آماده ارائه خدمات مشاوره ، مهاجرت و اخذ ویزا به شما عزیزان هستیم .
در صورت تمایل به سنجیدن شرایط خود برای مهاجرت می توانید فرم های ارزیابی ما را تکمیل کرده و از مشاوره رایگان دایناموندیال بهره مند شوید و یا با مشاوران ما تماس بگیرید .

مهاجرت به آلمان و اخذ پاسپورت و تابعیت این کشور

قطعا هدف بسیاری از افراد ازمهاجرت به آلمان یا کشور های دیگر جدا از دست یابی به شرایط بهتر زندگی کسب اقامت دائم ، پاسپورت و تابعیت کشور مقصد است . در این زمینه باید بگوییم که روشی بسیار کوتاه برای اخذ اقامت دائم و یا تابعیت آلمان وجود ندارد . در ویزای ازدواج پس از 3 سال و در انواع دیگر ویزا های کشور آلمان پس از 5 سال فرد می تواند جهت اخذ اقامت دائم و تابعیت این کشور اقدام کند و این در شرایطی است که در طول مدت اقامت در آلمان هیچ گونه جرم یا تخلفی صورت نگرفته باشد و فرد مالیات های تعیین شده را کامل و به موقع پرداخت کرده باشد . پس از اخذ اقامت دائم در کشور آلمان مهاجر جهت دریافت تابعیت و پاسپورت این کشور باید به مدت سه سال دیگر هم در کشور آلمان زندگی کند ؛ جهت اخذ پاسپورت آلمان فرد متقاضی باید با تاریخ ، فرهنگ و زبان این کشور آشنایی کامل داشته باشد .

مزایای مهاجرت به کشور آلمان

_ زندگی در کشوری با امنیت و رفاه اجتماعی بالا
_ زندگی در کشوری پیشرفته و با استاندارد های بالای زندگی
_ برخورداری از بیمه درمانی
_ برخورداری از بهترین سیستم درمانی
_ برخورداری از امکان تحصیل رایگان
_ بهره مندی از تکنولوژی بالا
_ بهره مندی از فرصت ها و امنیت شغلی مناسب
_ امکان دسترسی به ویزای شینگن و سفر به کشور های این حوزه

راه های مهاجرت به کشور آلمان

همان طور که در بالا ذکر شد راه های مختلفی برای مهاجرت به کشور آلمان وجود دارد . اما جدا از موارد بالا مهاجرت به آلمان از طریق انواع مختلفی از ویزا ها امکان پذیر است .
راه های اخذ ویزا و مهاجرت به آلمان :

برای اطلاعات کلی درباره شرایط ، مدارک لازم و طریقه اقدام برای هر یک از ویزا های آلمان کافی است روی لینک مورد نظر کلیک کرده و اطلاعات مناسب را دریافت کنید .
همچنین مشاوران ما در دایناموندیال آماده مشاوره و راهنمایی به شما عزیزان هستند .
برای رزرو موقت مشاوره اینجا کلیک کنید .

پاسخ به سوالات متداول در زمینه مهاجرت به آلمان

اولین و مهم ترین گام برای مهاجرت به کشور مجارستان تحقیق و شناخت کامل انواع روش های مهاجرت به این کشور است ، پس از بررسی های لازم می توانید شرایط و مدارک لازم را تهیه کنید.

قطعا شرایط شخصی شما تعیین کننده بهترین وراحت ترین روش اقامت برای شما است اما به طور کلی می توان گفت که مهاجرت از راه ویزای کار ، تحصیل و سرمایه گذاری از بهترین راه های اقامت در کشور آلمان است .

کم هزینه ترین روش مهاجرت به کشور آلمان از طریق ویزای کار و البته دریافت دعوتنامه و پیشنهاد کاری از طرف یک کارفرمای آلمانی است ؛ پس از مهاجرت از طریق کار ، مهاجرت تحصیلی و از طریق ویزای تحصیلی کم هزینه ترین روش مهاجرت به کشورآلمان است .

بله ، در روش مهاجرت از طریق ویزای تحصیلی و کاری سن بسیار مهم است و محدوده سنی خاصی در نظر گرفته شده است .

سفارت آلمان در ایران در حال حاضر بسته است و زمان افتتاح مجدد آن مشخص نیست .

اخیرا و با شیوع ویروس کرونا کشور ایران جز کشور های پرخطر برای آلمان شناخته شده است و محدودیت های قانونی برای ورود و مهاجرت ایرانیان به وجود آمده است اما در برخی موارد امکان سفر و اخذ اقامت به آلمان وجود دارد .

شما میتوانید برای دریافت اطلاعات قانونی درباره مهاجرت به این کشور به سایت رسمی آلمان مراجعه کنید اما وکیل و کارشناسان مهاجرت میتوانند شما را در این زمینه بهتر راهنمایی کنند و روند دریافت ویزای شما را سرعت بخشند .

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید تعداد نظرات : 0

لطفا متن امنیتی نمایش داده شده در عکس زیر را تایپ نمایید.

نظرات کاربران