TAVANA logo

ویزای تحصیلی آمریکا و شرایط دریافت آن

ویزای تحصیلی آمریکا

آنچه در این مقاله می خوانیم :

شرایط کلی کشور آمریکا برای تحصیل

ایالات متحده آمریکا با دارا بودن یکی از بهترین سیستم های آموزشی در دنیا هدف مهاجرتی بسیاری از دانشجویان و یا خانواده هایی است که قصد دارند فرزندانشان در کشوری پیشرفته و با بهترین نظام و امکانات آموزشی تحصیل کند .
دانشگاه ها و کالج های کشور آمریکا جز برترین دانشگاه های جهان هستند که بسیاری از اساتید مطرح جهان در این دانشگاه ها تدریس می کنند . همچنین امکانات رفاهی بالا که در اختیار دانشجویان قرار می گیرد و سطح بالای زندگی در کشور آمریکا از دیگر دلایل محبوبیت این کشور از جانب دانشجویان می باشد .
دانشجویان ایرانی نیز به جهت بهره مندی از امکانات بسیار عالی در زمینه های علمی و پژوهشی و بدست آوردن فرصت فوق العاده برای تحصیل و کار در کشوری که یکی از بزرگترین قدرت های اقتصاد جهان محسوب می شوند علاقه بسیاری زیادی به مهاجرت به آمریکا از طریق ویزای تحصیلی دارند .
با توجه به تغییراتی که در کشور آمریکا به وجود آمده به نظر می رسد دریافت ویزای تحصیلی از آمریکا در سال 2021 راحت تر شود .

سیستم آموزشی کشور آمریکا

سیستم آموزشی در ایالات متحده آمریکا بودجه و امکانات بسیار زیادی را برای دانشجویان و دانش آموزان خارجی قرار داده است تا بتوانند همانند دانشجویان و دانش آموزان خود کشور آمریکا در رفاه به تحصیل بپردازند .
قوانین کلی نظام آموزشی در کشور آمریکا توسط وزارت آموزش و پرورش این کشور وضع می شود اما هر ایالت در این کشور می تواند قوانین و مقررات مخصوص به خودش را داشته باشد .
آموزش و تحصیل در کشور آمریکا از سن 6 یا 7 سالگی آغاز می شود و تا سن 18 سالگی ادامه دارد ؛ پس از آن محصلان امکان ادامه تحصیل در بهترین و برترین دانشگاها و کالج ها را دارند و یا می توانند بدون ادامه تحصیل به شغلی مشغول شوند .
مدارس و دبیرستان های آمریکا به صورت دولتی ، خصوصی ، شبانه روزی ، دینی یا تخصصی وجود دارند .
داشنگاه های کشور آمریکا در لیست 100 دانشگاه برتر جهان قرار دارند ، در واقع 27 دانشگاه در ایالات متحده آمریکا در لیست آن 100 دانشگاه برتر جهان قرار دارند .

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره ی مهاجرت به آمریکا با مشاوران ما در تماس باشید

شرایط تحصیل در مقطع کارشناسی آمریکا

دانشجویانی که قصد تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور آمریکا را دارند باید دوره تحصیلی 12 ساله خود را جهت اخذ مدرک دیپلم گذارنده باشند و مدرک دیپلم خود را دریافت باشند . تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاه های کشور آمریکا 4 سال زمان می برد تا بتوانند مدرک کارشناسی خود را در زمینه هنر یا علوم دریافت کنند .
یکی از مهم ترین شرایط برای امکان تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاه های کشورآمریکا تسلط کامل به زبان انگلیسی است و داشتن مدرک زبان آیلتس با حداقل نمره 6 از الزامات پذیرش در دانشگاه های کشور آمریکا است .
دانشجویان علاوه بر داننشگاه های دولتی می توانند در دانشگاه های خصوصی این کشور نیز به تحصیل بپردازند که تحصیل در این دانشگاه ها مستلزم پرداخت شهریه است اما از نظر سطح علمی و امکانات دانشگاهای خصوصی و دولتی کشور آمریکا در یک سطح قرار دارند و حتی گاهی برخی از دانشگا های خصوصی از دانشگاه های دولتی پیشی گرفته اند .
امکان تحصیل دو ساله در کشور دانشگاه های کشور آمریکا و اخذ مدرک فوق دیپلم هم وجود دارد و با داشتن هر کدام از مدارک فوق دیپلم یا لیسانس دانشجویان می توانند وارد بازار کار شوند .

شرایط تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد آمریکا

دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در کشور آمریکا و دریافت مدرک کارشناسی ارشد خود را دارند باید دوره 4 ساله لیسانس خود را گذارنده باشند و دارای مدرک لیسانس باشند .
دانشجویان برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه های آمریکا شامل دو گروه می شوند :
1 _ دانشجویانی که سوابق تحصیلی عالی دارند .
2_ دانشجویانی که سوابق تحصیلی معمولی دارند اما میان درخواست تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و مدرک کارشناسی آنها کمتر از 5 سال فاصله است .
گروه اول با توجه به سابقه تحصیلی عالی شامل نمرات بالا ، داشتن مقالات معتبر منتشر شده و یا نمره آیلتس یا تافل بالا به راحتی می تواند ویزای تحصیلی خود را دریافت کنند و برای تحصیل و اقامت وارد کشور آمریکا شوند .
گروه دوم در درجه اول با توجه شرایط مالی و سپس سوابق تحصیلی آنها بررسی می شوند و بر اساس تمکن مالی می توانند در یکی از دانشگا های خوب کشور آمریکا شروع به تحصیل کنند و ویزای تحصیلی خود را دریافت کنند .
گروه دوم در درجه اول با توجه شرایط مالی و سپس سوابق تحصیلی آنها بررسی می شوند و بر اساس تمکن مالی می توانند در یکی از دانشگا های خوب کشور آمریکا شروع به تحصیل کنند و ویزای تحصیلی خود را دریافت کنند .

شرایط تحصیل در مقطع دکتری آمریکا

دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در مقطع دکتری در دانشگاه های کشور آمریکا را دارند باید دوره 2 ساله کارشناسی ارشد خود را گذرانده باشند و دارای مدرک فوق لیسانس معتبر باشند . تحصیل در مقطع دکتری در دانشگاه های کشور آمریکا ممکن است از 3 تا 5 سال طول بکشد . افرادی که قصد تحصیل در مقطع دکتری را دارند باید بدانند که شرایط تحصیلی در این مقطع در کشور آمریکا اندکی متفاوت و سخت گیرانه تر است . متقاصی ادامه تحصیل در مقطع دکتری باید دارای آیلتس 7 و یا مدرک تافل با امتیاز بالا باشد . همچنین داشتن مقالات بین المللی برای پذیرش در دانشگاه های کشور آمریکا در مقطع دکتری بسیار ضروری است . دانشجویان مقطع دکتری در دوسال ابتدایی تحصیل خود باید در تمام کلاس ها و سمینارها شرکت داشته باشند و پس از باید به تحقیق و پژوهش بپردازند و در نهایت پایان نامه ای معتبر ارائه دهند .
داشتن شرایط مالی خوب برای فراهم کردن امکانات زندگی برای متقاضی ویزای تحصیلی در مقطع دکتری نیز از جمله موارد الزامی است .
البته دانشجو در حین دوره تحصیل می توانید درخواست بورس و یا کمک جهت هزینه های تحصیلی را داشته باشد .

شرایط کار در حین تحصیل برای دانشجویان

دانشجویانی که از طریق تحصیل و ویزای تحصلی اقدام به مهاجرت به کشور آمریکا را می کنند می توانند به کار در حین تحصیل بپردازند اما ساعاتی که دانشجویان در هر مقطع تحصیلی اجازه کار دارند متفاوت است .
داشنجویان مقاطع کارشناسی فقط اجازه 10 تا 15 ساعت کار در هفته در را حین تحصیل را دارند.
دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد فقط اجازه 15 تا 20 ساعت کار در هفته را حین تحصیل دارند.
دانشجویان مقاطع دکتری اجازه کار به صورت تمام وقت یعنی 40 ساعت در هفته را حین تحصیل دارند.

امکان درخواست ویزا حین تحصیل برای همراه یا خانواده

دانشجویانی که خود از طریق ویزای تحصیلی در آمریکا اقامت دارند می توانند برای همراه یا خانواده خود تقاضای ویزا کنند و آنها را با خود به کشور آمریکا ببرند و همراه با خانواده خود در کشور آمریکا اقامت کنند . البته باید توانایی مالی جهت تامین هزینه های زندگی برای خانواده خود را داشته باشند .

هزینه های تحصیل و زندگی در آمریکا

هزینه های زندگی بسته به این که شما در کدام شهر ایالات متحده آمریکا اقامت دارید بسیار متفاوت است و این هزینه های شامل هزینه مسکن ، حمل و نقل ، خوراک و پوشاک می شود .
هزینه های تحصیلی نیز در هریک از مقاطع دانشگاهی متفاوت است اما به طور میانگین هزینه های تحصیل در سه مقطع کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکتری به شرح زیر است :
مقطع کارشناسی >>> 15.000 $ تا 22.000 $
مقطع کارشناسی ارشد >>> 18.000 $ تا 25.000 $
مقطع دکتری >>> 20.000 $ تا 30.000 $

تیم دایناموندیال با بهره مندی از برترین مشاوران در حوزه مهاجرت آماده خدمات رسانی به شما عزیزان است .
جهت رزرو موقت مشاوره اینجا کلیک کنید .

مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای تحصیلی آمریکا

داشتن مدارک معتبر و کامل از جمله مهم ترین عوامل در فرایند اخذ ویزای تحصیلی آمریکا است . درواقع می توان گفت اخذ ویزای تحصیلی خیلی مهم تر از اخذ پذیرش ازدانشگاه است چراکه در صورت عدم دریافت ویزای تحصیلی شما اجازه ورود به کشور آمریکا را نخواهید داشت .
مدارک مورد نیاز :
_ پاسپورت معتبر
_ عکس 4*3
_ نامه پذیرش از دانشگاه
_ داشتن انگیزه نامه یا SOP
_ مدرک اثبات تمکن مالی برای هزینه های زندگی و تحصیل
_ مدرک اجاره خانه یا رزرو خوابگاه
_ بیمه نامه مسافرتی

انواع ویزای تحصیلی

به طور کلی ویزاهای تحصیلی آمریکا جهت اقامت و مهاجرت شامل دو دسته است .
ویزای نوع F :
این نوع ویزا جهت تحصیل در دانشگاه ها و کالج ها ، دبیرستان ها ، مدارس ، شرکت در سمینارها ، موسسات آموزش زبان و موسسات هنر و موسیقی ارائه می شود .
ویزای نوع M :
این نوع ویزا جهت تحصیل در موسسات غیر آکادمیک آمریکا ارائه می شود .

جهت تکمیل فرم ارزیابی مهاجرت از طریق ویزای تحصیلی اینجا کلیک کنید .

فرم های ارزیابی دایناموندیال امکان ارزیابی شرایط شما جهت اخذ انواع ویزای آمریکا را می دهد و شما همچنین می توانید از مشاوره رایگان کارشناسان و مشاوران ما بهره مند شوید .

پاسخ به سوالات متداول در زمینه ویزای تحصیلی

بله ، امکان دریافت ویزای تحصیلی و دیگر انواع ویزاهای آمریکا برای ایرانیان محیاست .

تحصیل در دانشگاه های آمریکا رایگان نیست و برای تحصیل در این دانشگاه ها باید شهریه پرداخت شود ؛ البته با گرفتن بورسیه می توانید تحصیل رایگان یا ارزان داشته باشید .

دانشجویانی که پس از تحصیل موفق به یافتن شغل در آمریکا شوند می توانند در نهایت گرین کارت آمریکا را دریافت کنند .

برای گرفتن بورسیه از دانشگاه های برتر آمریکا شما نیازمند داشتن سوابق و رزومه تحصلی قوی هستید .

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید تعداد نظرات : 0

لطفا متن امنیتی نمایش داده شده در عکس زیر را تایپ نمایید.

نظرات کاربران