TAVANA logo

ویزای کار آمریکا و شرایط دریافت آن

ویزای کارآمریکا

آنچه در این مقاله می خوانیم :

شرایط کشور کلی آمریکا برای مهاجرت کاری

تعداد مهاجرانی که قصد مهاجرت به کشور های دیگر از جمله آمریکا از طریق ویزای کار دارند روز به روز در حال افزایش است .
کشور آمریکا با توجه به اقتصاد بسیار قوی و وجود فرصت های شغلی زیاد دارای پتانسیل کاری بسیار بالای است و بازار کار آمریکا یکی از مقاصد اصلی مهاجران در سراسر دنیاست .
کشور آمریکا شرایط بسیار ویژه ای برای کار در رشته های مدیریت ، تجارت و مهندسی فراهم نموده است و مهاجرت به کشور آمریکا و اقامت در این کشور از طریق ویزای کار یکی از بهترین انواع دریافت اقامت در این کشور است و امکان دریافت اقامت دائم و گرین کار آمریکا از طریق ویزای کاری بسیار بالا است .
آمریکا به علت دارا بودن اقتصاد و بازار کار قابل رقابت دارای انواع مختلفی از ویزا های کار است .

انواع ویزای کاری آمریکا

اقامت آمریکا و اجازه کار از طریق ویزای EB1 :
این نوع ویزا و اجازه کار برای افرادی است که توانایی های خاص در زمینه های علوم ، هنر ، آموزش ، تجارت ، ورزش ، اساتید برجسته ، محققان و مدیران است .
اقامت آمریکا و اجازه کار از طریق ویزای EB2 :
این نوع ویزا و اجازه کار برای افراد با مدارک دانشگاهی یا افرادی با توانایی های فوق العاده در زمینه هنر ، علوم یا کسب و کار است .
اقامت آمریکا و اجازه کار از طریق ویزای EB3 :
این نوع ویزا و اجازه کار برای افراد با مدارک فنی حرفه ای ، کارگران ماهر و سایر انواع کارگران است .
اقامت آمریکا و اجازه کار از طریق ویزای EB4 :
این نوع ویزا و اجازه کار برای افراد خاص و مهاجران ویژه ای مانند کارگران مذهبی ، کارمندان پست وزرات امور خارجه آمریکا و کارمندان بازنشسته سازمان های بین المللی مناسب است .
اقامت آمریکا و اجازه کار از طریق ویزای EB5 :
این نوع ویزا و اجازه کار مخصوص افرادی است که با سرمایه گذاری 1 میلیون دلاری یا 500 هزار دلاری در یک شرکت جدید باعث استخدام 10 کارمند آمریکایی می شوند .
اقامت آمریکا از طریق ویزای H1 :
این نوع ویزای آمریکا یکی از متداول ترین انواع ویزای کاری آمریکا است ؛ جهت اخذ این نوع ویزای کار فرد متقاضی باید حتما یک پیشنهاد شغلی یا جاب آفر داشته باشد . با اخذ این نوع ویزا شما از بدو ورود به کشور آمریکا خیالتان از بابت شغلتان راحت است و دغدغه یافتن شغل را ندارید . جهت اخذ این نوع ویزای کار باید رد شغل خود متخصص باشید و حداقل مدرک لیسانس داشته باشید . یک از ویز"ی های این نوع ویزای کار این است که همراهان فرد متقاضی میتوانند همزمان با فرد درخواست اقامت کنند . مدت زمان دریافت ویزای H1 حدود 1 سال است و اگر کارفرمای فرد متقاضی شرایط لازم را داشته باشید و بخواهد میتواند برای نیروی کار خود درخواست گرین کارت کند .
اقامت آمریکا از طریق ویزای H1B :
این نوع ویزای کار جهت اقامت در آمریکا تقریبا مثل ویزای H1 است و نیاز به دعتنامه از طرف یک کارفرما یا جاب آفر در کشور آمریکا را دارد اما متفاوت ویزای H1 با ویزای H1B در مدت زمان آن است . ویزای کاری H1B سه ساله است و پس از گذشت سه سال امکان تمدید آن به مدت سه سال دیگر وجود دارد . در این نوع ویزا هم متقاضی می تواند برای همراهان خود همزمان اقدام کند . تخصص شغلی و دارا بودن مدرک لیسانس در این نوی ویزای کار نیز الزامی است . متقاضیان ویزای کاری H1B بیشتر از مشاغلی همچون داروسازی ، مهندسی و معلمی است . اما باید توجه باشید که امکان دریافت این وزیا بسیار محدود است .
اقامت آمریکا از طریق ویزای H1B1 :
طبق توافقنامه ای که در سال 2003 به تصویب رسید این نوع ویزای کار برای مهاجرانی که تابعیت کشورهای شیلی و سنگاپور را دارند صادر می شود .
اقامت آمریکا از طریق ویزای J1 :
این نوع ویزای کار جهت کارهایی با زمینه تحقیقاتی و فرهنگی در نظر گرفته شده است و هدف اصلی صدور این نوع ویزا بهبود و ارتقا روابط بین المللی است . امکان تمدید این نوع ویزا تا هفت سال وجود دارد اما ویزای J1 امکان تبدیل به سایر انواع ویزاهای کاری را ندارد .
اقامت آمریکا از طریق ویزای نوع P :
این نوع ویزای کار مخصوص هنرمندان ، مربیان و ورزشکاران حرفه ای است اما نتیجه اقامت دائم را به همراه ندارد و فرد دارای این نوع ویزا فقط اجازه اقامت موقت در کشور آمریکا را دارد .
ویزای کار P1 آمریکا :
این نوع ویزای کار فقط مخصوص ورزشکارانی که در سطح جهانی معروف و شناخته شده اند .
ویزای کار P2 آمریکا :
این نوع ویزای کار فقط برای هنرمندان صادر می شود .
ویزای کار P3 آمریکا :
این نوع ویزا فقط برای مربیان ورزشی و رشته های هنری صادر می شود .
ویزای کار P4 آمریکا :
این نوع ویزا هم برای خانواده و همراهان افرادی که انواع ویزای P1 ، P2 و P3 را دارند صادر می شود .

مشاوران ما در دایناموندیال شما را جهت یافتن بهترین نوع ویزای کار یاری می کنند .

ویزاهای غیر مهاجرتی آمریکا

برخی از انواع ویزا های کاری کشور آمریکا از نوع غیر مهاجرتی است و فرد دریافت کننده ی این نوع ویزا فقط اجازه اقامت موقت در کشور آمریکا را دارد نه اقامت دائم اما در هر دو نوع ویزای مهاجرتی و غیر مهاجرتی امکان گرفتن گرین کارت آمریکا را دارند .
ویزا های کاری نوع H1B ، L1 ، O1 از نوع ویزاهای غیرمهاجرتی کاری کشورآمریکا هستند .

آیا متقاضی ویزای کار آمریکا اجازه همراه بردن خانواده خود را هم دارد ؟

افرادی که موفق به دریافت یکی از انواع ویزا های کاری کشور آمریکا می شوند می توانند همزمان برای خانواده خود و همراهان خود هم درخواست ویزا و اقامت کنند . فرد متقاضی فقط فرزندان زیر 21 سال خود را می تواند همراه خود ببرد ؛ همچنین می تواند برای آنها نیز گرین کارت یا اقامت دائم آمریکا را دریافت کند .در انواع ویزاهای غیرمهاجرتی که به صورت اقامت موقت صادر می شوند اما بعدها می توانند اقامت دائم آمریکا را به ارمغان بیاورند همسر فرد دارای ویزای کار حق شروع کار در کشور آمریکا را ندارد .
در انواع ویزای مهاجرتی همسر فرد متقاضی ینز اجازه کار در کشور آمریکا را دارد .
باید به این نکته ی مهم توجه داشت که فرد متقاضی تنها در صورتی که تمکن مالی کافی جهت پوشش هزینه های زندگی همسر و فرزندان و یا سایر افراد همراه خود را دشته باشد می تواند افراد خانواده و همراهانش را با خود به کشور آمریکا ببرد .

شرایط و مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای کاری آمریکا

همانطور که ذکر شد یکی از شرایط مورد نیاز جهت ویزای کار آمریکا داشتن دعوتنامه از سوی یک کارفرمای آمریکایی یا همان جاب آفر است .
مدارک و شرایط اخذ ویزای کار آمریکا :
_ دارا بودن گذرنامه معتبر با 6 ماه اعتبار
_ تکمیل فرم های مربوط به اخذ ویزای آمریکا
_ اسناد هویتی متقاضی
_ ارائه 2 قطعه عکس استاندارد
_ فرم های پزشکی مربوط به سلامت کامل فرد
_ پشتیبانی مالی از طرف یک کارفرمای آمریکایی
_ اارئه مدارک تحصیلی
_ ارائه مدرک زبان انگلیسی

مراحل اخذ ویزای کاری آمریکا

_ پرداخت هزینه درخواست ویزا
_ تکمیل فرم درخواست ویزای مهاجرتی یا غیر مهاجرتی
_ تعیین قرار ملاقات با سفارت آمریکا
مدارک مورد نیاز برای این قسمت :
+ گذرنامه
+رسید پرداخت هزینه ویزا
+ شماره بارکد 10 رقمی از صفحه تایید فرم درخواست ویزا یا DS-160
_ مراجعه به سفارت آمریکا در تاریخ و ساعت معین شده
در هنگام مراجعه به سفارت آمریکا شما باید حتما کپی نامه قرار ملاقات ، صفحه تاییدیه DS-160 ، گذرنامه جدید و قدیمی خود و یک عکس جدید از خود همراه داشته باشید .
توجه کنید که درصورت کم بودن هر یک از مدارک فوق سفارت آمریکا فرد را نمی پذیرد .

آیا از طریق ویزا های کاری آمریکا امکان اخذ دائم هم وجود دارد ؟

تمامی افرادی که از طریق انواع ویزاهای کار آمریکا چه ویزا های کاری مهاجرتی و چه ویزا های کاری غیر مهاجرتی وارد کشور آمریکا می شوند در نهایت می توانند موفق به اخذ اقامت دائم و گرین کارت آمریکا شوند .

موسسات کاریابی آمریکا

اگر قصد مهاجرت به آمریکا از طریق ویزای کار را دارید باید در کشور آمریکا به دنبال شغلی مناسب و متناسب با حرفه و تخصص خود بگردید از این رو برخی موسسات کاریابی و سایت های کاریابی در کشور آمریکا وجود دارند که در یافتن شغل مناسب به شما کمک می کنند .
از جمله دو موسسه کاریابی بسیار معتبر در کشور آمریکا می توان به موسسه اپل وان و رابرت هلف اشاره کرد .

جهت تکمیل فرم ارزیابی مهاجرت از طریق ویزای کار اینجا کلیک کنید .
فرم های ارزیابی دایناموندیال امکان ارزیابی شرایط شما جهت اخذ انواع ویزای آمریکا را می دهد و شما همچنین می توانید از مشاوره رایگان کارشناسان و مشاوران ما بهره مند شوید .

پاسخ به سوالات متداول در زمینه ویزای کاری آمریکا

مهاجرت به آمریکا از طریق ویزای کار به این صورت است که فرد متقاضی با یافتن یک کارفرما یا از طریق ویزا هایی که نیاز به کارفرما ندارد اقدام به مهاجرت به آمریکا می کند .

از جمله معروف ترین ویزا های کار آمریکا میتوان به ویزا های کاری O ، H و P اشاره کرد .

جهت اخذ ویزای کار آمریکا باید به این نکته توجه کنید که طبق سیاست های آمریکا در قبال ایران اخذ ویزای کار به جز ویزای کاری J1 برای ایرانیان امکان پذیر است .

شما باید در آمریکا یک کارفرما بیابید و با گرفتن پیشنهاد شغلی ، دعوتنامه دریافت کنید که به این روش جاب آفر می گویند .

بله می توانید اما باید تسلط بسیار در زبان انگیسی داشته باشید که این یکی از مهم ترین شرایط مد نظر کارفرماست .

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید تعداد نظرات : 0

لطفا متن امنیتی نمایش داده شده در عکس زیر را تایپ نمایید.

نظرات کاربران